قوانین پینگ پنگ و دستورالعمل های فدراسیون تنیس روی میز ITTF

قوانین تنیس روی میز
5/5 - (1 امتیاز)

تنیس روی میز یا همان پینگ پنگ یک ورزش سریع و هیجان انگیز است که میلیون ها نفر در سراسر جهان از آن لذت می برند ولی بسیاری از آنها قوانین پینگ پنگ را به درستی نمی دانند.

پینگ پنگ نیاز به رفلکس های سریع، هماهنگی دقیق دست و چشم و تفکر استراتژیک دارد.

قوانین پینگ پنگ

اگر تازه وارد تنیس روی میز شدید یا می خواهید قوانین پینگ پنگ را رعایت کنید ، فدراسیون بین المللی تنیس روی میز (ITTF) مجموعه ای از دستورالعمل ها را تنظیم کرده است که بر این ورزش حاکم است.

ابعاد میز پینگ پنگ

میز و تجهیزات پینگ پنگ یا همان تنیس روی میز روی میز مستطیلی شکلی با ابعاد 108 اینچ طول، 60 اینچ عرض و 30 اینچ ارتفاع بازی می شود.

حرفه ای ترین میز های پینگ پنگ با قیمت های پخش کارخانه نیدمد و بازرگانی نیدمد برای شما بازیکنان عزیز ارائه می شوند.

انواع مدل های موجود از میز های خارجی و درجه یک داخلی کارخانجات نیدمد را در اینجا ببینید.

میز پینگ پنگ توسط توری به ارتفاع 6 اینچ به دو نیمه تقسیم می شود و تا لبه ها امتداد دارد.از جدول تور باید کشیده باشد و در ضربات بازیکنان تداخل نداشته باشد.

تورهای پریمیوم تنظیم کشش را ارائه می دهند (مانند تور و گیره پینگ پنگ باترفلای موجود در نیدمد) تا اطمینان حاصل شود که تور شما هرگز برای بازی در سطح بالا افت نمی کند.

بازیکنان برای ضربه زدن به توپ از راکت استفاده می کنند، راکت باید از یک سطح صاف از لاستیک در یک یا هر دو طرف ساخته شده و به رنگ مشکی و قرمز باشد.

به ضخامت رویه راکت که بر کنترل تأثیر می گذارد توجه کنید شکل دسته که بر چسبندگی تاثیر می‌گذارد و مواد لایه‌ای مانند بالسا، کربن و غیره که بر سرعت/چرخش تاثیر می‌گذارند.

توپ مورد استفاده در پینگ پنگ باید دارای قطر 40 میلیمتر و از سلولوئید یا مواد پلاستیکی مشابه باشد.

بسیار مهم است که توپ های پینگ پنگ گرد و بدون درز باشند را انتخاب نمایید تا سبک بازی شما هرگز به خطر نیفتد.

تسلط بر سرویس، ضربه شروع هر رالی در تنیس روی میز است و از قوانین خاصی پیروی می کند که توسط ITTF مشخص شده است.بازیکن باید توپ را در کف دست خود بالای میز و پشت خط انتهایی نگه دارد.

توپ قبل از ضربه زدن باید به صورت عمودی حداقل 6 اینچ به هوا پرتاب شود.

بازیکن باید به توپ ضربه بزند تا ابتدا به سمت خود از میز بپرد و سپس تور را پاک کند و در سمت حریف فرود آید.

گیرنده باید قبل از بازگرداندن توپ یک بار به سمت میز خود پرتاب کند.پس از پرتاب توپ، می توان آن را با فورهند یا بک هند برگرداند.

اگر بازیکن نتواند یک سرویس قانونی بزند گیرنده یک امتیاز می گیرد و سرویس به حریف تغییر می کند.

یک راکت پینگ پنگ درجه یک برای سرویس های پیشرفته و رالی های کشنده بسیار مهم است.

پس از اتمام سرویس، بازیکنان باید توپ را به جلو و عقب بر روی تور بزنند و آن را در بازی نگه دارند.

توپ باید همیشه بالای سطح میز زده شود و باید بدون تماس با تور از روی تور یا اطراف آن عبور کند.

بازیکنان باید به طور متناوب به توپ ضربه بزنند و اجازه دهند قبل از بازگرداندن توپ به سمت آنها از میز بپرد و زمانی که حریف موفق به بازگشت قانونی نشود، امتیاز کسب می شود.

این شامل ضربه زدن به توپ به تور، اجازه دادن به توپ برای دو بار پریدن به سمت خود از میز ضربه زدن به خارج از محدوده، یا عدم بازگشت مناسب پس از یک بار پرش توپ به سمت آنها است. گلزنی در تنیس روی میز، بازیکنان برای برنده شدن در گیم ها، ست ها و مسابقات به رقابت می پردازند.

بر اساس قوانین پینگ پنگ یک بازی توسط بازیکنی که ابتدا به امتیاز 11 می رسد به برد تبدیل می شود ، اما باید حداقل با دو امتیاز جلوتر باشد. اگر امتیاز به 10-10 برسد، بازی تا زمانی ادامه می یابد که یک بازیکن دو امتیازی شود.

یک مسابقه معمولاً در قالب بهترین از پنج یا بهترین از هفت انجام می شود، به این معنی که بازیکنی که اکثر بازی ها را برنده می شود، برنده مسابقه است.

دوبل تنیس روی میز را می توان به صورت دو نفره و با حضور دو بازیکن در هر طرف میز بازی کرد.

در بازی های دونفره، بازیکنان سرویس دهنده و دریافت کننده باید پس از هر دو امتیاز به طور متناوب، و هر بازیکن باید برای یک سری امتیاز کامل سرویس دهد.

این ترتیب با سرویس دهنده سمت راست به گیرنده سمت راست شروع می شود و سپس سرور سمت چپ به گیرنده سمت چپ سرویس می دهد.

سرویس باید از راست به چپ به صورت مورب یا بالعکس عبور کند، دو نفره بازی کردن نیاز به کار تیمی خوب، ارتباط و هماهنگی بین شرکا دارد.

در قوانین پینگ پنگ تایم اوت تایم اوت یک استراحت در بازی است که می تواند توسط یک بازیکن یا یک مربی فراخوانی شود.

در رویدادهای مورد تایید ITTF، بازیکنان مجاز به یک تایم اوت در هر بازی هستند و می‌تواند حداکثر یک دقیقه طول بکشد.در طول تایم اوت، بازیکنان مجاز به دریافت هیچ گونه مربی یا توصیه ای از مربی خود یا افراد دیگر نیستند.

از مهلت زمانی می‌توان برای جمع‌بندی مجدد، بحث در مورد تاکتیک‌ها یا نفس کشیدن به صورت استراتژیک استفاده کرد.

Let وضعیتی است که در آن یک نقطه به دلیل اتفاقات خاصی در طول بازی دوباره پخش می شود.

به عنوان مثال، اگر توپ به تور برخورد کند و در حین سرویس یا رالی به سمت حریف برود، یک لت محسوب می شود و امتیاز دوباره پخش می شود. Lets همچنین در صورت بروز هر گونه مانعی، مانند خروج توپ از میز دیگر، دخالت بازیکنان یا مسئولان، یا هر شرایط غیرقابل پیش بینی دیگری که بر روند عادی بازی تأثیر می گذارد، نامیده می شود.

کد رفتار ITTF یک کد رفتاری ایجاد کرده است که همه بازیکنان باید در طول مسابقات از آن پیروی کنند.

از بازیکنان انتظار می رود که رفتاری ورزشی داشته باشند و به حریفان، مسئولان و خود ورزش احترام بگذارند.

هر نوع رفتار غیر ورزشی، مانند استفاده از زبان توهین آمیز، پرتاب راکت، آسیب عمدی به میز یا تجهیزات، یا اختلاف در تصمیمات، می تواند منجر به جریمه، اخطار یا حتی محرومیت از مسابقه شود.

قوانین ویژه ITTF همچنین قوانین خاصی را که برای موقعیت های خاص در تنیس روی میز اعمال می شود، مشخص کرده است.

به عنوان مثال، بازیکنان دارای معلولیت مجازند تغییرات خاصی در تجهیزات و سبک بازی خود انجام دهند تا معلولیت خود را برطرف کنند.

همچنین قوانینی برای بازیکنانی که دارای اختلال بینایی هستند وجود دارد که به آنها اجازه می دهد در طول بازی دستیار داشته باشند تا به آنها کمک کند.

مقررات فدراسیون تنیس روی میز ITTF دارای مجموعه ای از مقررات است که تجهیزات مورد استفاده در بازی را کنترل می کند.

راکت ها باید با مشخصات خاصی از نظر اندازه، شکل و سطح لاستیکی مطابقت داشته باشند.

ITTF فهرستی از پوشش‌ها و تیغه‌های لاستیکی تایید شده را که بازیکنان مجاز به استفاده از آنها در رویدادهای تحریمی هستند، نگهداری می‌کند.

بازیکنان باید اطمینان حاصل کنند که تجهیزات آنها با مقررات ITTF مطابقت دارد تا از هرگونه جریمه یا محرومیت در طول مسابقات جلوگیری شود.

نتیجه تنیس روی میز یک ورزش مهیج و رقابتی با قوانین و مقررات خاصی است که توسط ITTF تعیین شده است.

درک و پیروی از این قوانین برای بازیکنان برای رقابت منصفانه و لذت بردن از بازی ضروری است.

از سرویس تا گلزنی، بازی دوبل تا تایم اوت، و آیین نامه رفتاری گرفته تا قوانین خاص، همه جنبه های بازی به دقت توسط ITTF کنترل می شوند.

بنابراین، چه یک بازیکن مبتدی یا یک بازیکن باتجربه، حتماً با این قوانین آشنا شوید تا مهارت های تنیس روی میز خود را افزایش دهید.

مارال میرحبیبی
ارسال دیدگاه