آموزش بازی اسنوکر

لطفا به این محصول یا مقاله امتیاز دهید

تاریخچه و آموزش بازی اسنوکر

اگر به بازی اسنوکر یا بیلیارد علاقه دارید اما می خواهید بازی چالش برانگیزتری را تجربه کنید، اسنوکر بازی عالی برای امتحان کردن است. در بازی اسنوکر، بازیکنان براساس ترتیب و نوبت بندی خود، با استفاده از توپ سفید یا کیوبال به توپ‌ های رنگی ضربه میزنند و هر کدام از این توپ های رنگی امتیاز متفاوتی دارد. اگرچه اسنوکر شبیه بازی بیلیارد به نظر می رسد، تفاوت های متعددی در قوانین این بازی وجود دارد.

اسنوکر به دلیل قوانین بازی جذابش یکی از محبوب ترین بازی های جهان است. با این حال، بسیاری از مردم هنوز هم اسنوکر را با بیلیارد اشتباه میگیرند زیرا آنها با تجهیزات مشابه عرضه می شوند.

بازی اسنوکر جهان اولین بار توسط افسران ارتش بریتانیا مستقر در هند در نیمه دوم قرن نوزدهم بازی شد، این بازی با بیست و دو توپ، شامل یک توپ سفید ، پانزده توپ قرمز، و شش توپ دیگر بازی می شود که در مجموع به آنها رنگ گفته می شود.

در سال 1875، افسر ارتش نویل چمبرلین ، مستقر در اوتاکاموند و جبالپور، مجموعه ای از قوانین را ابداع کرد. کلمه اسنوکر یک اصطلاح تحقیرآمیز شناخته شده بود که برای توصیف پرسنل نظامی بی تجربه یا سال اولی ها استفاده می شد. در اوایل قرن بیستم، اسنوکر عمدتاً در انگلستان بازی می‌شد، جایی که تا اوایل دهه 1960 به عنوان “ورزش آقایان” در نظر گرفته می‌شد، قبل از اینکه محبوبیت آن به عنوان یک سرگرمی ملی افزایش یابد و در نهایت در خارج از کشور گسترش یابد.

توضیح مختصر درباره بازی اسنوکر

میز اسنوکر شبیه میز بیلیارد است، میز اسنوکر از یک پوششی که دارای یک سطح یا صفحه تخته ایی است که پوشیده از ماهوت به رنگ سبز که دارای شش حفره (پاکت) است بازی می‌شود. چهار پاکت یا جیب در چهارگوشه میز به نام کرنر پاکت و دو پاکت (جیب) در مرکز میز (وسط)، پاک میانی یا میدل پاکت شناخته می شوند.

میز اسنوکر مستطیل شکل است که در ابعاد 12 فوت در 6 فوت است و ارتفاع آن کمی کمتر از 3 فوت است.

اگرچه اسنوکر شبیه به استخر یا بیلیارد است، اما تفاوت‌های جزئی دارد. میز اسنوکر بزرگتر از یک میز بیلیارد استاندارد است، اما پاکت ها کوچکتر هستند تا کمی چالش برانگیزتر شوند.

بازی اسنوگر اینگونه اجرا می شود که، با استفاده از چوب نشانه ، بازیکنان یا تیم‌ها به نوبت به توپ ضربه می‌زنند تا توپ‌های دیگر را در یک توالی از پیش تعریف‌شده بزنند ، و برای هر پات موفق و هر بار که بازیکن یا تیم حریف مرتکب خطا می‌شود، امتیاز جمع می‌کنند . یک فریم انفرادی اسنوکر توسط بازیکنی برنده می شود که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد. یک مسابقه اسنوکر زمانی به پایان می رسد که بازیکن به تعداد فریم های از پیش تعیین شده برسد.

انتهای خط بالک، که بازی از آن شروع می شود، نیم دایره ای با شعاع 2.92 سانتی متر برابر با خط بالک رسم شده است که به آن نقطه D می گویند.

با چیدن توپ های اسنوکر بر روی میز اسنوکر و نقاط مشخص شده رنگی به نام اسپات، به ترتیب بازی شروع می شود. برای شروع بازی (فریم اول) در اسنوکر داور بازی، با پرتاب سکه ، نفر اول ضربه زننده را مشخص میکند. پس از آن برای فریم های بعدی بصورت نوبتی بازیکنان اینکار را انجام میدهند.

 

نکاتی که باید درباره بازی اسنوکر بدانید

 

بازی اسنوکر

 

بازی اسنوکر با مجموعه ای متشکل از 15 توپ قرمز، 6 توپ رنگی و یک توپ سفید کیوبال، انجام می شود.
توپ ها را در نقطه شروعشان و اسپات روی میز اسنوکر بچینید.
پس از چیدن توپ ها در جای درست، یک بازیکن بازی را شروع میکند. برای شروع بازی (فریم اول) در اسنوکر داور بازی با پرتاپ سکه شیر یا خط ، تعیین میکند چه کسی شروع کننده و زننده ضربه اول باشد. پس از آن برای فریم ها بعدی بصورت نوبتی اینکار را انجام میدهند.

• برای به دست آوردن امتیاز، با ضربه زدن توپ سفید به توپ های قرمز و توپ های رنگی بازیکن امتیاز کسب می کند زیرا هر رنگ توپ دارای تعداد امتیاز متفاوتی بین 1 تا 7 می باشد.
• چهار پاکت در چهارگوشه میز و دو پاکت دیگر در وسط کنارهٔ میز قرار دارند.
• بعد از اینکه تمام توپ های قرمز در پاکت قرار گرفتند، توپ های رنگی را به ترتیب ضربه بزنید.
• در زمانی که توپ دیگری وجود ندارد، کسی که بیشترین امتیاز را بدست آورد برنده بازی است.

بازیکنان باید به طور متناوب با ضربه زدن به توپ های قرمز و توپ های رنگی بدون خطا امتیاز دریافت کنند.
در پایان بازی که تمام توپ های قرمز و رنگی به پاکت وارد شدند، بازیکنی که بیشترین امتیاز را به دست آورد برنده می شود.

چیدن توپ های قرمز در بازی اسنوکر

توپ های قرمز را به صورت مثلث روی نقطه هرم قرار دهید.15 توپ قرمز را داخل باکس مثلثی اسنوکر بچینید تا به شکل مثلث در کنار هم قرار بگیرند. یکی از نقاط مثلث را روی نقطه هرم واقع در یک انتهای میز قرار دهید. باکس مثلثی را با احتیاط بردارید تا توپ ها محکم به هم چسبیده از هم جدا نشوند.

 

شروع بازی اسنوکر

 

چیدن توپ های رنگی بر روی میز اسنوکر

میزهای اسنوکر کمی بزرگتر از میزهای بیلیارد هستند و محل شروع خاصی برای هر یک از توپ های قرمز و 6 توپ رنگی مشخص شده بر روی آن است. توپ های رنگی را روی نقاط همسان آنها روی میز قرار دهید.

توپ صورتی را روی نقطه صورتی درست در مقابل میز قرار دهید توپ های قرمز را به صورت مثلث چیده شده، قرار دهید و توپ سیاه را چند اینچ پشت سر آنها روی نقطه قرار دهید. توپ آبی را در نقطه ای در مرکز میز قرار دهید. سپس، توپ‌ های سبز، قهوه‌ای و زرد را روی نقطه‌ های همسانشان در امتداد خط بالک (خطی که آغازگر شروع بزی است) قرار دهید.

توجه داشته باشید که میز اسنوکر کمی بزرگتر از یک میز بیلیارد معمولی است، فضای پاکت ها یا جیب های اطراف میز کوچکتر هستند، بنابراین انداختن توپ در آن کمی دشوارتر است و این موضوع بازی را هیجان انگیزتر می کند.

چیدمان توپ های اسنوکر

پرتاپ سکه برای ضربه بریک در اسنوکر

اسنوکر معمولاً یک بازی 2 نفره است، اما می‌توانید با 4 نفر که به تیم‌های 2 نفره تقسیم می‌شوند، بازی انجام شود. برای تعیین اولین بازیکن یک سکه را پرتاب کنید. یا حتی به صورت توافقی بازیکنان تصمیم میگیرند که زننده ضربه اول یا ضربه بریک برای شروع بازی چه کسی باشد. ضربه بریک (Break) به تعداد توپی که یک بازیکن در حین بازی انجام می دهد و POT کرده و امتیاز کسب کرده «بریک» می‌گویند.

 

پرتاب سکه بازی اسنوکر

 

بازی اسنوکر چگونه شروع می شود؟

برای شروع بازی اسنوکر، از داخل D با چوب بازی اسنوکر (snooker cue) به توپ های قرمز ضربه بزنید.
D ناحیه نیمه دایره ای پشت خط بالک روی میز اسنوکر است. بازیکن شروع کننده ممکن است توپ سفید را در هر جایی در داخل یا در امتداد خطوط D قرار دهد تا اولین ضربه خود را ردیف کند.
سپس بازیکن توپ سفید را با توپ هدف خود (توپ قرمز) هم ردیف می کند تا ضربه بزند. اگر بازیکن در اولین ضربه خود توپ قرمز را به داخل حفره یا جیب میز بیندازد ، امتیاز میگیرد و سپس همان بازیکن شانس دیگری را برای زدن ضربه بدست مب آورد و به بازی خود ادامه میدهد.
اگر توپ سفید قبل از توپ قرمز، توپ رنگی را لمس کند، ضربه خطا محسوب می شود.

بازی اسنوکر

 

در اولین ضربه چرخشی بازیکن با کیوبال، بازیکن باید به سمت توپ های قرمز شلیک کند تا بتواند یکی از توپ های قرمز را داخل پاکت قرار دهد. بازیکن ضربه زننده تا زمانیکه ضربه آخر را بزند یا مرتکب خطا در حین بازی شود بر سر میز باقی می ماند.

اگر بازیکن توپ قرمزی را داخل جیب یا سوراخ حفره ای کنار میز اسنوکر قرارداد، امتیاز دریافت می کند سپس می تواند هر یک از توپ‌های رنگی را به‌ عنوان توپ بعدی برای ضربه زدن انتخاب کند (ولی باید قبل از زدن ضربه دوم خود اعلام کند که کدام رنگ را می خواهد پاکت کند).

اگر بازیکن در ضربه دوم هم، توپ رنگی را داخل پاکت کردد، امتیاز آن را بسته به رنگ آن دریافت می کند. تا زمانی که یک بازیکن با هر ضربه، رنگ توپ درست را در پاکت کند، می تواند نوبت خود را ادامه دهد.

 

بازی اسنوکر

 

توجه داشته باشید که توپ رنگی که داخل پاکت می کنید مجددا به جای خود روی میز باید گذاشته شود. اما اگر توپ یا توپ هایی جایگاه آن توپ را پر کرده باشند، باید آن را در جایگاه توپ رنگی با بیشترین امتیاز قرار دهید.

اگر بازیکن نتواند توپ هدف را پاکت کند و امتیاز دریافت نکند و یا حتی خطا کند، نوبت او به حریف واگذار می شود.

اگر بازیکنی فرصت اولیه زدن توپ خود را از دست بدهد یا توپ سفید به توپ رنگی برخورد کند، نوبت او به پایان می رسد.
اگر بازیکنی کیوبال را به اشتباه وارد یکی از جیب ها کند، یا  توپ را به ترتیب اولویت، اشتباه ضربه بزند، خطا محسوب می شود.

امتیاز گیری در بازی با استفاده از توپ های اسنوکر

بر اساس ارزش توپی که در حفره های داخل میز اسنکور گذاشته شده است یا به اصطلاح پاکت می شود هر بازیکن امتیاز دریافت می کند.

هر زمان که بازیکنی در طول نوبت خود توپی (قرمز) را به گل می اندازد، امتیاز به خود اضافه می کند. مقادیر امتیازی توپ به رنگ آن بستگی دارد و به شرح زیر است:

رنگ امتیاز
قرمز

۱

زرد

۲

سبز

۳

قهوه‌ای

۴

آبی

۵

صورتی

۶

سیاه

۷

پس از زدن ضربه به توپ های قرمز و وارد کردن آنها به داخل جیب های میز، نوبت به ترتیب به توپ های رنگی میرسد. بعد از اینکه همه توپ‌های قرمز به پاکت اطراف میز وارد شدند، بازیکنان بازی را با توپ‌های رنگی باقی‌مانده به ترتیب امتیاز آنها از کمترین به بالاترین، پایان می‌دهند. ترتیب صحیح قرار دادن توپ های رنگی در پایان بازی توپ زرد (2 امتیاز)، توپ سبز (3 امتیاز) ، توپ قهوه ای (4امتیاز )، توپ آبی (5امتیاز)، توپ صورتی (6امتیاز)، توپ مشکی (7امتیاز) است.  هنگامی که تمام توپ ها در پاکت قرار گرفتند، بازی به پایان می رسد در نهایت برنده کسی است که بیشترین امتیاز را در بازی اسنوکر گرفته باشد.

تیم بزرگ ورزشی تخصصی نیدمد

اگر به دنبال آموزش و یادگیری بازی اسنوکر به طور حرفه ایی هستید، مهم است که بدانید میز اسنوکر را از کجا و چگونه تهیه کنید و همچنین چه نوع تجهیزات و لوازم ورزشی را با چه کیفیت و قیمتی انتخاب کنید. تیم بزرگ ورزشی تخصصی نیدمد با دارا بودن تیم مجرب و حرفه ای با 20سال سابقه در کنار شما هموطنان عزیز است تا بتوانید لوازم ورزشی و تجهیزات هر رشته ی ورزشی از جمله بیلیارد و اسنوکر، بدمینتون، پینگ پنگ،  فوتبال دستی، شنا، بسکتبال ، والیبال ، فوتبال و … را با اطمینان کامل و با قیمت پخش و تولید لوازم ورزشی خریداری و تهیه فرمایید.

برای خرید و اطلاع از قیمت محصولات فروشگاه نیدمد با همکاران بخش فروش و پشتیبانی نیدمد تماس حاصل فرمایید و یا در صفحه اول سایت در بخش لیست قیمت محصولات ، اطلاعات مورد نیازتان را کسب کنید. هدف تیم بزرگ ورزشی تخصصی نیدمد جلب رضایت شما هموطنان عزیز می باشد.

 

فرزانه
ارسال دیدگاه