قوانین فوتبالدستی

foosball
لطفا به این محصول یا مقاله امتیاز دهید

در این مقاله قوانین فوتبالدستی بطورکامل بررسی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید تا نکاتی خوب را به شما عزیزان آموزش دهیم .

وقتی صحبت از بازی و ورزش به میان می‌آید، دو نوع آدم در دنیا وجود دارد: کسانی که بر اساس دانسته‌های خود بدون خواندن قوانین بازی می‌کنند و کسانی که قوانین را پشت سر هم می‌خوانند تا مطمئن شوند که چگونه بازی کنند و چگونه برنده شوند.

دانستن قوانین رسمی فوتبال فراتر از دانستن این است که چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید.

 این راهنما هر آنچه را که در مورد فوتبال نیاز دارید، از ابعاد میز گرفته تا قوانین رسمی، به شما آموزش می دهد.

قوانین بازی فوتبالدستی ؟

ابعاد میز فوتبال

میزهای فوتبال مختلف، از استاندارد گرفته تا نسخه استاندارد و حتی رومیزی برای فضاهای تنگ وجود دارد.

صرف نظر از نوع میز این بازی شما را ساعتها سرگرم می کند ، متداول ترین میزها حدود 2.5 در 5 فوت طول دارند که به 30 در 60 اینچ تبدیل می گردد .

میزهای استاندارد برای اتاق های بازی شخصی ایده آل هستند زیرا چهار نفر می توانند همزمان بازی کنند.

نسخه های رومیزی کوچکترین میزهای فوتبال هستند و برای اتاق های کوچکتر مناسب هستند.

اگر می خواهید در مسابقات فوتبال بازی کنید، به جدولی نیاز دارید که مشخصات فدراسیون بین المللی فوتبال روی میز (ITSF) را داشته باشد.

میزهای استاندارد معمولاً 29 اینچ عرض، 55 اینچ طول و 36 اینچ ارتفاع دارند.

در میزهای استاندارد باید بتوانید بدون خم شدن برای گرفتن دسته ها بازی کنید. برخی از میزهای تفریحی دارای پایه های کوتاه تر یا قابل تنظیم هستند تا به کودکان امکان بازی را بدهد.

اگر میز بلندی دارید و فرزندتان می‌خواهد بازی کند، از یک پله ورزشی یا نردبان پله کوچک استفاده کنید.

این باید به آنها ارتفاع لازم برای دیدن میز و رسیدن به دستگیره ها را بدهد و میز فوتبال شما را به یک سرمایه گذاری خوب و زمان سرگرم کننده برای همه اعضای خانواده تبدیل کند.

foosball picture

قطعات یک میز فوتبالدستی

قبل از شروع بازی فوتبال، باید قسمت های مختلف میز را بشناسید ، درک هر قطعه و نحوه کار آنها می تواند به شما کمک کند در بازی فوتبال بعدی خود دوستانه یا حرفه ای برتری پیدا کنید:

بازیکنان: درواقع آدمک هایی هستند که تیم شما را تشکیل می دهند. آنها می توانند شبیه افراد واقعی به نظر برسند یا جایگزین هایی به شکل انسان باشند..

و درحقیقت چیزی هستند که شما با آنها توپ را پرتاب می کنید .

میله ها: لوله های فلزی که بازیکنان به آن وصل می شوند، میله نامیده می شوند. میله های جامد وزن بیشتری دارند و می توانند سرعت بازی را کاهش دهند به طوری که تمرکز روی مهارت است به جای سرعت .

میله‌های توخالی سبک‌تر هستند و امکان مسابقات فوتبال سریع‌تر را فراهم می‌کنند. قبل از شروع مسابقه بعدی میله های روی میز را ارزیابی کنید تا ببینید که آیا توخالی هستند یا جامد تا بتوانید مطابق با آن بازی کنید.

دستگیره ها: دسته ها چیزی هستند که در انتهای میله ها نگه می دارید تا بازیکنان را در طول مسابقه کنترل کنید.

ضربه گیرها یا فنرها: معمولاً روی میله های بین شکل ها و میز قرار دارند. آنها به عنوان یک بالشتک برای جلوگیری از  آسیب عمل می کنند.

ضربه گیرها از لاستیک بادوام ساخته شده اند و از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند زیرا عمر طولانی تری دارند.

برخی از میزها از فنر استفاده می کنند که به بازیکنان اجازه می دهد به لبه جدول نزدیک شوند ، معمولا دوام کمتری نسبت به ضربه گیرها دارند.

چگونه فوتبال بازی کنیم ؟

foosball

شما با کنترل چهار میله متصل به فیگورها فوتبال بازی می کنید. هدف این است که امتیاز بیشتری نسبت به حریفان خود کسب کنید.

نحوه مانور دادن و کنترل بازیکنان خود توسط قوانین ITSF تعیین می شود که بر همه چیز از سرویس دهی تا نحوه حرکت دادن بازیکنان خود حاکم است.

شروع مسابقه

چرخاندن سکه مشخص می کند که چه کسی اولین سرویس را دریافت کند یا بازیکن یا تیم کدام طرف را دریافت کند.

اگر تصمیم دارید ابتدا سرویس دهید، بازیکن دیگر می تواند انتخاب کند که در کدام سمت می خواهد بازی کند. اگر انتخاب کنید که در کدام سمت بازی کنید، بازیکن دیگر ابتدا می‌تواند سرویس بزند.

سکه را برگردانید و اجازه دهید پس از تماس هر فرد روی زمین بیفتد .

سرو کردن

دو راه برای خدمت وجود دارد. اگر میز دارای سوراخ سرو باشد، توپ از سوراخ سرو روی میز عبور داده می شود. هر یک از تیم‌ها می‌توانند یک بار پس از تماس با میز به توپ ضربه بزنند. این تنها زمانی است که می‌توان توپ را به چرخش درآورد، تا زمانی که بازیکنی که توپ را سرو می‌کند اجازه دهد دستانش میز را لمس کند یا از سوراخ سرویس خارج شود.

اگر میز سوراخ های سرویس ندارد، توپ باید در محل شروع قرار گیرد. این معمولاً در محل میان پای فیگورهای بازیکن در حال سرویس است. بازیکنان نمی توانند از دستان خود برای لمس توپ یا زمین پس از تنظیم توپ برای سرویس استفاده کنند.

همچنین باید قبل از قرار دادن توپ در سرویس، تأیید کنید که بازیکن حریف آماده بازی است. هنگامی که یک فرد گلی را به ثمر می رساند، قوانین فوتبال در مورد سرویس تغییر می کند. فردی که گل زده است (نه شخصی که گل زده است) در مرحله بعد باید توپ را سرو کند. این به تیم بازنده این فرصت را می دهد که به عقب بیفتد.

اگر توپ از روی میز خارج شود، شخصی که در آن دور سرویس داده است باید توپ را رزرو کند.

اگر توپ به نشانگر امتیاز، بالای ریل های کناری یا هر شی دیگری که بخشی از میز نیست برخورد کند، خارج از میز در نظر گرفته می شود.

اگر بازیکنی روی بازیکنان حریف خود شوت بزند، توپ خارج از میز در نظر گرفته می شود. این یک حرکت غیرقانونی است و هر گلی از این حرکت کسر خواهد شد. حریف شما سپس به سرویس می رسد.

قوانین امتیاز دهی

قوانین امتیازدهی فوتبال نسبتاً ساده است ، هدف زمانی است که توپ از سوراخ دروازه عبور کند.

اگر دروازه بان شما توپ را وارد دروازه شما کند، گل به خودی محسوب می شود. حتی اگر توپ به بیرون برگردد باز هم گل محسوب می شود.

با این حال، اگر توپ سرویس شود و بدون اینکه کسی به آن دست بزند وارد دروازه شود، قوانین رسمی فوتبال می گوید که این توپ گل نیست.

اولین فردی که 5 برد در یک دور دارد برنده است ، اکثر بازی های حرفه ای بهترین بازی را از بین پنج یا سه بازی انجام می دهند.

گاهی اوقات یک دور بازی می شود و نفر اول تا هفت برنده می شود. به یاد داشته باشید که شما باید بین افرادی که توپ را به ثمر رسانده اند بر اساس اینکه چه کسی مقابل آخرین گل زده است، به عقب و جلو بروید .

توپ های مرده

foosball

گاهی اوقات توپ گیر می کند و هیچکس نمی تواند به آن برسد. در این مواقع،  کمی فشار به توپ یا تکان دادن میز برای بازگرداندن توپ به بازی غیرقانونی است.

قانون فوتبال در این شرایط این است که توپ را بردارید و آن را رزرو کنید. آخرین نفری که سرویس می دهد، شخصی است که در پاسخ به منطقه مرده، توپ را دوباره سرویس می دهد.

کارهایی که نمی توانید انجام دهید

دانستن اینکه چگونه بازی را شروع کنید و گلزنی کنید فقط شروع ماجراست ، شما همچنین به کارهایی نیاز دارید که نمی توانید در یک بازی فوتبال انجام دهید.

بدون چرخش

قانون اصلی فوتبال که همه آن را می شکنند، چرخیدن ممنوع است. این بدان معناست که شما نمی توانید هیچ بازیکنی را مجبور به چرخش 360 درجه کنید.

می توانید میله خود را تا 90 درجه بچرخانید تا پاها رو به آسمان باشد. این تا جایی است که باید برای پرتاب نیاز داشته باشید.

اگر آدمک خود را بچرخانید تا به توپ برسید، اشکالی ندارد که بیش از 90 درجه بروید، اما به محض انجام یک چرخش کامل، قانون چرخش را زیر پا گذاشته اید.

بدون جرینگ

شما مجاز به تکان دادن، هل دادن یا تلاش برای حرکت دادن توپ با تنظیم میز نیستید، حتی اگر توپ گیر کرده باشد.

به این کار jarring می گویند و گاهی اوقات برای آزاد کردن توپ انجام می شود، اما اغلب برای پرتاب کردن حریف استفاده می شود.

 جرینگ شامل کوبیدن میله به دیوارهای میز نیز می شود ، اگر روی میز تکان بخورد، جایز نیست.

درصورت علاقه مندی می توانید از سایر محصولات موجود در فروشگاه اینترنتی نیدمد دیدن فرمایید .

مارال میرحبیبی
ارسال دیدگاه