انواع راکت بدمینتون و کاربرد آنها

انواع راکت بدمینتون
لطفا به این محصول یا مقاله امتیاز دهید

بدمینتون ورزشی بسیار لذت بخش است اما با وجود انواع راکت بدمینتون از چه نوع راکت بدمینتونی باید استفاده کرد؟ همه چیز به سبک بازی شما بستگی دارد. برای تعیین بهترین راکت بدمینتون برای خود، در چند نوع مختلف راکت و نحوه استفاده از آنها به طور عمیق در اینجا می پردازیم.

انواع مختلف راکت بدمینتون براساس ویژگی آنها

وقتی صحبت از بدمینتون به میان می آید، چند نوع مختلف راکت برای انتخاب وجود دارد. بسته به سطح تجربه و سبک بازی خود، ممکن است یک نوع از راکت ها را بر دیگری ترجیح دهید. در این مقاله، انواع مختلف راکت بدمینتون و کاربردهای آن ها را بررسی می کنیم تا بتوانید راکت مناسب خود را پیدا کنید.

انواع راکت بدمینتون
اولین نوع راکت، راکت مبتدی است. اینها معمولاً با آلومینیوم یا فولاد ساخته می شوند و طراحی ساده ای دارند. آنها خیلی گران نیستند، بنابراین گزینه خوبی برای کسانی است که تازه شروع به کار کرده اند. راکت‌های مبتدی معمولاً سبک وزن هستند که باعث می‌شود چرخاندن آنها آسان باشد. با این حال، آنها قدرت زیادی در پشت زدن هر ضربه بازیکن ارائه نمی دهند.

اگر به دنبال قدرت بیشتر در بازی و تمرین های خود هستید، ممکن است بخواهید یک راکت متوسط را در نظر بگیرید. راکت های متوسط معمولاً با فیبر کربن یا سایر مواد کامپوزیتی ساخته می شوند و سختی بیشتری نسبت به راکت های مبتدی دارند. وجود این ویژگی در راکت ها قدرت بیشتری در پشت هر ضربه را ایجاد میکند و آنها را برای کسانی که تجربه بازی بدمینتون را دارند انتخاب ایده آلی است. اما نکته مهم این است که، کنترل این نوع از راکت های بدمینتون به دلیل وزن و سختی کمی دشوارتر است.

نوع دیگری از راکت بدمینتون، نوع راکت حرفه ای است. راکت های بدمینتون حرفه ایی با بالاترین کیفیت مواد و تکنیک های ساخت و ساز عالی ساخته شده اند. این نوع راکت برای بازی رقابتی طراحی شده اند و بهترین عملکرد ممکن را ارائه می دهند. راکت های بدمینتون حرفه ای با درجه بالا بسیار گران هستند، اما اگر در مورد بازی بدمینتون در سطح بالا جدی هستید، انتخاب و خرید راکت بدمینتون حرفه ای ارزش سرمایه گذاری را دارد.

چه نوع راکت بدمینتونی برای مبتدیان بهتر است؟

اگر مبتدی هستید، ممکن است از خود بپرسید که بهترین نوع راکت برای شما چیست!؟ حقیقت این است که هیچ پاسخ یکسانی برای این سوال وجود ندارد. این بستگی به سبک بازی، بودجه و ترجیحات شما دارد.

انواع راکت بدمینتون

سه نوع اصلی راکت بدمینتون

سه مدل اصلی راکت بدمینتون وجود دارد که عبارتند از: قدرتی، کنترلی و همه جانبه.
راکت های قدرتی؛ برای بازیکنانی طراحی شده اند که می خواهند در پشت ضربات خود قدرت زیادی تولید کنند. آنها دارای سرهای بزرگ و قاب های سخت و محکم هستند که به انتقال انرژی از راکت به شاتل کمک می کند.

راکت های کنترلی؛ برای بازیکنانی طراحی شده اند که می خواهند تمرکز و دقت بیشتری در ضربات خود داشته باشند. راکت های کنترلی دارای سرهای کوچکتر و قاب های انعطاف پذیرتر هستند که امکان کنترل بیشتر بر روی شاتلکاک را فراهم می کند.

راکت های همه جانبه_ همه کاره؛ نوع دیگری از راکت های بدمینتون است که برای بازیکنانی که خواهان تعادل، قدرت و کنترل در بازی خود هستند، انتخاب عالی و خوبی هستند.
هنگام انتخاب یک راکت، مهم است که به سبک بازی خود و آنچه در راکت به دنبال آن هستید توجه کنید. اگر تازه شروع کرده اید، یک راکت همه کاره ممکن است بهترین انتخاب برای شما باشد. همانطور که باتجربه تر می شوید، می توانید انواع مختلف راکت ها را آزمایش کنید تا بهترین نوع از راکت ها را پیدا کنید که با سبک بازی شما مطابقت داشته باشد.

نحوه مراقبت از راکت بدمینتون

راکت بدمینتون از مواد مختلف از جمله آلومینیوم، گرافیت و کامپوزیت ساخته شده است. نوع راکتی که استفاده می کنید به سطح بازی و عملکرد مورد نظر شما بستگی دارد. راکت بدمینتون آلومینیومی کم هزینه ترین است و برای بازیکنان مبتدی و متوسط مناسب است. راکت های گرافیت گران تر هستند اما قدرت و کنترل بیشتری را ارائه می دهند. راکت های بدمینتون کامپوزیت از ترکیبی از مواد ساخته شده و تعادل قدرت و کنترل را ارائه می دهد.

مهم نیست که از چه نوع راکت بدمینتون استفاده می کنید، مهم است که آن را در شرایط خوبی نگه دارید. این بدان معناست که به طور منظم رشته ها و قاب را تمیز کنید تا کثیفی و رطوبت را از بین ببرید. همچنین باید کشش رشته ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که خیلی شل یا خیلی سفت نیستند. رشته های شل می توانند باعث از دست دادن قدرت راکت شوند در حالی که رشته های تنگ باعث می شود راکت کمتر جوابگو حرکات تمرینی میشود. با مراقبت از راکت خود می توانید به افزایش عمر آن و بهبود بازی خود کمک کنید.

اگر تا به حال بدمینتون بازی کرده‌اید، می‌دانید که توپ بدمینتون می‌تواند مانند پرنده‌ای در هوا باشد. به همین دلیل داشتن یک راکت خوب بسیار مهم است. اما با وجود انواع مختلف راکت بدمینتون در بازار، دانستن اینکه کدام یک برای شما مناسب است می تواند انتخاب را برای شما سخت کند در اینجا یک راهنمای کلی در مورد انواع مختلف راکت بدمینتون و کاربرد آنها برای شما آورده ایم:

1_ اولین چیزی که در انتخاب راکت باید به آن توجه کرد، نوع قاب آن است. سه نوع قاب اصلی وجود دارد: سنتی یا اشکی و ایزومتریک. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

 • قاب‌های سنتی سنگین‌ترین و بادوام‌ترین قاب‌ها هستند، اما بزرگ‌ترین نقطه موثر(هسته مرکزی) را نیز دارند (ناحیه روی رشته‌ها که در آن توپ شاتل با هم تماس برقرار می‌کند).
  • قاب های اشکی سبک تر و قابل مانور بیشتری هستند، اما نقطه موثر(هسته مرکزی) کوچکتری دارند.
 • فریم های ایزومتریک تعادلی بین وزن و اندازه نقطه موثر ایجاد می کنند و آنها را به گزینه خوبی برای بازیکنان مبتدی و متوسط تبدیل می کند.

2_ مورد بعدی که باید در نظر بگیرید نوع رشته یا همان زه است. دو نوع رشته اصلی وجود دارد: مدل تک رشته ای و چند رشته ای.

 • مدل تک رشته ایی نوعی است که رشته‌های مصنوعی یا تک رشته ایی از نایلون، پلی استر یا مواد مصنوعی دیگر باهم پیوند خورده و ساخته شده‌اند. به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بسیارضخیم و در عین حال دوام بالاتری نیز دارند و قیمت مناسب ‌تری را از آن خود کرده اند.
 • زه های چند رشته ای به‌ جای یک هسته‌ی مرکزی واحد مانند نوع تک‌رشته‌ای، هسته‌ی مرکزی چندرشته‌ای با الیاف زیادی ساخته شده اند. این نوع رشته ها از چندین رشته مواد با الیاف زیاد (معمولاً نایلون)، به هم پیوند خورده اند و باعث می شود بازی با آنها بسیار نرم و راحت باشد، و نسبت به تک رشته ایی ها انعطاف پذیرتر هستند اما احتمال شکستن آنها بیشتر است.

3_ هنگامی که در مورد قاب و نوع رشته تصمیم گرفتید، نوبت به سیم کشی یا همان زه کشی راکت می رسد. این فرآیندی است که باید توسط یک متخصص انجام شود، زیرا به تجهیزات و دانش خاصی نیاز دارد.

 • اولین مرحله این است که رشته های اصلی و ضربدری را از طریق چشمک ها (سوراخ های کوچک قاب) رد کنید.
 • در مرحله بعد، باید گره هایی را در انتهای هر رشته ببندید تا از سر خوردن آن در چشمک جلوگیری کنید.
 • در نهایت، باید با کشیدن سیم‌ها آن‌ها را تا زمانی که سفت شوند، اما خیلی سفت نباشند، کشش دهید (باید بتوانید انگشت خود را بدون مقاومت زیاد به تخت نخ فشار دهید).
 • هنگامی که راکت شما بند می شود، راکت بعد از آن آماده برای بازی است!

چگونه می توان بازیکن بهتری شد

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. با این حال، در اینجا پنج نکته کلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بازیکن بدمینتون بهتری شوید:

 1. عضلات پای خود را تقویت کنید: بدمینتون یک بازی است که نیاز به بازتاب سریع و حرکت خوب پا دارد. با بهبود حرکت پا، می‌توانید با سرعت بیشتری در زمین حرکت کنید و در موقعیتی باشید که می‌توانید بیشتر به شاتل کاک ضربه بزنید.
 2. از یک شریک تمرینی استفاده کنید: یک شریک تمرینی می تواند با ارائه یک چالش مداوم به شما در بهبود مهارت های بدمینتون کمک کند. وقتی شخصی را دارید که به طور منظم با او رالی کنید، به شما کمک می کند تا بازی خود را بالا ببرید و تکنیک خود را بهبود ببخشید.
 3. تماشای بازی بازیکنان دیگر:یکی از بهترین راه های یادگیری تماشای بازی دیگران است. با مشاهده نحوه حرکت و تکنیک های سایر بازیکنان بدمینتون در زمین، می توانید استراتژی ها و تکنیک های جدیدی را یاد بگیرید.
 4.  به یک باشگاه یا تیم بپیوندید. پیوستن به یک باشگاه یا تیم بدمینتون فرصتی برای ملاقات با بازیکنان دیگر و رقابت در مسابقات فراهم می کند. این می تواند به شما انگیزه دهد تا مهارت های خود را ارتقا دهید و علاقه خود را به بازی حفظ کنید.
 5.  در جلسات مربیگری شرکت کنید. اگر می خواهید بازی بدمینتون خود را به سطح بالاتری ببرید، شرکت در جلسات مربیگری ارائه شده توسط بازیکنان یا مربیان با تجربه را در نظر بگیرید.

نتیجه

اگر به دنبال یک راکت بدمینتون جدید هستید، مهم است که بدانید کدام نوع راکت برای سبک بازی شما مناسب تر است. در این مقاله، انواع مختلف راکت بدمینتون و کاربرد آن‌ها را بررسی کرده‌ایم، بنابراین می‌توانید هنگام خرید یک راکت جدید، آگاهانه تصمیم بگیرید. آیا راکتی را ترجیح می دهید که به شما قدرت بیشتری بدهد یا راکتی که انعطاف پذیر باشد؟ چه نوع کشش سیم را ترجیح می دهید؟ با در نظر گرفتن این اطلاعات، می توانید راکت مناسب برای نیازهای خود را پیدا کنید.
تیم بزرگ ورزشی تخصصی نیدمد برای خرید راکت بدمینتون و انتخاب بهترین نوع راکت از فروشگاه آنلاین نیدمد در کنار شما عزیزان خواهد بود برای خرید و اطلاع از قیمت راکت بدمینتون با تیم پشتیبانی نیدمد ارتباط برقرار کنید.

فرزانه
ارسال دیدگاه