بدمینتون

اولین بازی بدمینتون در المپیک

در این مقاله ورود بدمینتون در المپیک را بررسی خواهیم کرد و اولین بازی بدمینتون در المپیک را ارزیابی خواهیم نمود .

طرح مختصری که در زیر ارائه می‌شود، تلاش‌های بدمینتون برای تبدیل شدن به یک ورزش المپیک را نشان می‌دهد.

چالش هایی که با آن روبرو بود؛ اولین بازی آن به عنوان یک ورزش المپیک در بارسلون 1992 و تحولات بعدی

تنها در اواسط دهه 1960 بود که تلاش هایی برای گنجاندن بدمینتون در برنامه المپیک انجام شد.

هنگامی که بدمینتون در المپیک مونیخ در سال 1972 به یک ورزش نمایشی تبدیل شد، این انتظار وجود داشت که مرحله المپیک خیلی دور نباشد.

این رویداد نمایشی در 4 سپتامبر در دو زمین در یک سالن والیبال برگزار شد ، بیش از 3000 تماشاگر از این اقدام در یک روز بازی لذت بردند. استفاده از تابلوهای امتیازی الکترونیکی نشانگر چیزهای آینده بود .

بیست و پنج بازیکن از یازده انجمن عضو شرکت کردند. رودی هارتونو از اندونزی و نوریکو ناکایاما از ژاپن (با نام خانوادگی تاکاگی) عناوین انفرادی را به دست آوردند، در حالی که آده چاندرا ، کریستین هادیناتا (اندونزی – دونفره مردان) و درک تالبوت ، گیلیان گیلکس (انگلیس) در مسابقات دونفره مخلوط شدند. در این مرحله، دونفره زنان وجود نداشت.

با این حال، از آن زمان به بعد پیشرفتی وجود نداشت زیرا یک موضوع حساس سیاسی در خط مقدم مطرح شد.

یک نهاد موازی به نام فدراسیون جهانی بدمینتون در 24 فوریه 1978 تشکیل شد. 13 انجمن آسیایی و 6 انجمن آفریقایی بخشی از گروه جدا شده شدند. انشعاب IBF جاه طلبی های آن را برای بدمینتون در بازی های المپیک از مسیر خارج کرد.

از هر دو طرف تلاش هایی برای ایجاد روابط نزدیک صورت گرفت در 26 مه 1981 یک “سند اتحاد” در توکیو توسط IBF و WBF امضا شد.

اتحاد مجدد بدنه جهانی امیدهای المپیک را دوباره شعله ور کرد ، رئیس IOC خوان آنتونیو سامارانچ در مسابقات جهانی IBF در سال 1983 شرکت کرد.

این رویداد نمایش‌های هیجان‌انگیزی از بدمینتون داشت و سامارانچ را چنان تحت تأثیر قرار داد که او متقاعد شد که بدمینتون در برنامه المپیک جایگاهی دارد.

لحظه مورد انتظار در ساعت 5:45 بعدازظهر در 5 ژوئن 1985 در نودمین جلسه IOC رخ داد. بدمینتون به اتفاق آرا در المپیک 1992 بارسلون شرکت کرد.

علاوه بر این، به عنوان یک ورزش نمایشگاهی در بازی های المپیک سئول در سال 1988 بازی شد و پرچم IOC در مسابقات جهانی در کلگری به IBF ارائه شد.

اولین بازی بدمینتون در المپیک

سئول 1988

سی بازیکن از هشت انجمن عضو این سفر را به سئول رساندند. این رویداد در سالن ورزشی دانشگاه ملی سئول (همچنین محلی برای تنیس روی میز) برگزار شد و با حضور 5000 نفر در سراسر جهان برگزار شد.

میزبان با احتساب هوانگ هی یانگ (انفرادی زنان)، کیم یون جا ،چونگ سو یانگ (دونفره زنان) و پارک جو بونگ ،چانگ میونگ هی (دوبل مختلط) با سه مدال طلا بازی خوبی داشتند.

چین دو تیم دیگر را از طریق یانگ یانگ (انفرادی مردان) و لی یونگبو ، تیان بینگی (دونفره مردان) به دست آورد.

بارسلون 1992 – اولین ورزش المپیک

در ساعت 10 صبح روز 28 ژوئیه 1992، رویای دیرینه میلیون ها طرفدار بدمینتون سرانجام تحقق یافت. Foo Kok Keong از مالزی اولین بار در تاریخ بدمینتون المپیک را در Pavella de la Mar Bella جدید زد.
بارسلونا شاهد حضور 178 بازیکن از 37 کشور بود.

مسابقه دونفره زنان در دور اولیه  بین گیل کلارک ، جولی بردبری (انگلیس) و روزیانا تندئان ، ارما سولیستیانینگسیه (اندونزی) آنقدر جذاب بود که طبق گزارش ها، تماشاگران تلویزیونی 150 میلیون نفر بودند.

طی چند روز آینده، هر چهار دسته ، انفرادی مردان، انفرادی زنان، دونفره مردان و دونفره زنان ، مسابقاتی از بالاترین کلاس را ایجاد کردند.

آلن بودی کوسوما و سوزی سوسانتی زوج اندونزیایی خارج از زمین، مدال‌های انفرادی را به دست آوردند و شروعی طلایی برای بدمینتون بود و لحظه‌ای عالی برای دهه‌های آینده به آن بخشید.

انتظار اندونزی برای مدال طلای المپیک به پایان رسیده بود. کره دو مدال طلای دیگر را از طریق پارک جو بونگ ،کیم مون سو (دوبل مردان) و هوانگ هی یانگ ،چونگ سو یانگ به دست آورد.

بدمینتون در اولین المپیک خود به بلوغ رسیده بود متأسفانه، در المپیک بارسلونا هیچ مسابقه دونفره مختلط برگزار نشد. به بازنده های نیمه نهایی مدال برنز داده شد.

تحولات بعدی

در طول شش المپیک بعدی؛ آتلانتا (1996)، سیدنی (2000)، آتن (2004)، پکن (2008)، لندن (2012) و ریو (2016)  تأثیر بدمینتون در المپیک تنها قوی‌تر شد و بینندگان به طور مداوم رکوردها را شکستند.

در همین حال، در سال 2005، IBF به BWF (فدراسیون جهانی بدمینتون) تغییر نام داد. از آتلانتا 1996 به بعد، میکس دوبل معرفی شد و بدمینتون را به یکی از معدود ورزش‌هایی تبدیل کرد که در آن مردان و زنان در زمین بازی مشترک بودند.

یکی دیگر از تغییرات عمده بازی پلی آف برای برنز بود ، لندن 2012 شاهد معرفی مسابقات گروهی و به دنبال حذفی بود.

این منجر به بازی بیشتر برای رقبا و افزایش قابل توجه ساعت تولید تلویزیون شد. به دنبال آن، در ریو 2016 پس از انجام مرحله گروهی قرعه‌کشی‌هایی انجام شد تا بازیکنان نتوانند حریف خود را در مرحله حذفی پیش‌بینی کنند.

بازی های المپیک توکیو که در ابتدا برای سال 2020 برنامه ریزی شده بود، به دلیل همه گیری کووید-19 یک سال به تعویق افتاد.

در حالی که در آستانه بازی ها عدم اطمینان گسترده وجود داشت، توکیو 2020 در یک حباب ایمنی به کمال رسید.

با اقدامات دقیق برای جلوگیری از عفونت و شیوع، بازی ها ویترینی را برای یک نسخه ستاره ای دیگر ارائه کردند.

در دوره پس از بازی‌ها و با محو شدن همه‌گیری، بدمینتون همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

درصورت علاقه مندی می توانید سایر مقالات موجود در فروشگاه اینترنتی نیدمد را مطالعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید